ÖĞRETMEN OLMAK MI? ÖĞRETMENLİK YAPMAK MI?


06/01/2017

Değerli okurlarım.

Bir anne bana mektup yazmış. İsim vermeden izniyle aşağıda yayınlıyorum. Bu mektubu anne babaların, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin okumasını çok isterim. Ülkemde olayların dinamiklerini yakalayan ve anlayan hakkaniyet sahibi annelerin varoluşu, beni mutlu ediyor. Sizlerin düşüncelerinizi merak ediyorum. Zaman ve emeğiniz için şimdiden teşekkür ederim. Selam ve sevgilerimle.

‘’Dün 5.sınıf öğrencisi oğlum okuldan geldi. Anlattığına göre, ingilizce öğretmeni, sınıfa girmiş ve tahtada bazı çocukların adı yazıyormuş. Sınıf başkanının okulda gösterisi varmış ve hoca gelmeden sınıfta şarkı söylemiş. Beğenen çocuklar da alkışlamışlar. Sınıf başkan yardımcısı da alkışlayanların adını yazmış. Çocuklar bunu anlatmaya çalışmasına rağmen öğretmen dinlememiş ve dikkate almamış. Ceza olarak da, daha önce öğrendikleri konulardan 4 sayfalık ödev vermiş ve bunu iki kez yapmalarını istemiş. Oğlum bana bu cezayı neden aldığını anlamadığını söyledi ve ben de anlamadım.Öğretmen ile randevulaşıp bugün okulda görüştüm ve şunları söyledim.''Eğitim kalitenize güvenen bir veli olarak şunu anlamak istiyorum.

1-Hocayı beklerken, çocukların alkışlamasıyla aldığı cezayı, sınıf başkanı şarkı söylediği halde neden almadı? Başkanların üstünlüğü mü var?
2-Neden kendini ifade etmek isteyen çocuğumu dinlemediniz?
3-Ceza verirken aslını astarını öğrenmeniz gerekmez mi?Bu cezalarla çocukların hangi yanlışını hangi doğruya çevireceksiniz?
4-Ödevden ceza olur mu? Ödev sorumluluk değil midir?
5-Ödevini severek yapan bir çocuğa, ısrarla çift çift yaptırmak çocuğu o dersten soğutmaz mı?
6-Yıllardır oğluma öğretmeye çalıştığımı ''adalet-hak-haklılık'' gibi kavramları onun zihninde zedelemiş olmuyor musunuz?
7-Ödev kavramı bakanlık tarafından bile yasaklanmışken, normal ödevin üstüne bir de ceza ödevini neye dayanarak veriyorsunuz?

Öğretmen de bunu diğer sınıflarda da yaptığını söyledi.Ben de o sınıftaki çocuklarla yazılı iletişim kurduğumu ve sırf ''itiraz edersek 2 değil 4 katı ödev verir'' diye çocukların sustuklarını ama kendilerini kötü hissettiklerini, üzgün olduklarını söyledim.Bunu düzeltmesi gerektiğini, bu ödevi yapmanın haksızlık olduğunu söyledim.

Öğretmen de bu konuyu çocuğun gelip söylemesini yoksa her sorunda ''nasılsa annem çözer'' diyeceğini ve öğretmenini saymayacağını söyledi. Oysaki oğlum kendini anlatmış ama dikkate alınmamıştı.

Bu konuda yorum ve değerlendirme alabilir miyiz takipçilerden. Öğretmen başından sonuna kadar haklı mıdır, veli haklı mıdır? Takip edilen yol doğru mudur? 

Kendileri olsa ne yaparlardı?’’

Çiğdem Gül Uğural

Not:
Bu mektuba gelen yorumların, anne baba ve öğretmen olarak eğitim sistemi hakkındaki düşüncelerimizi zenginleştirdiğini düşünüyor ve aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

facebook.com/Dr.CigdemGulUgural/ÖĞRETMEN OLMAK MI? ÖĞRETMENLİK YAPMAK MI?Link :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.