YAŞAM COŞKUSU DOLU MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUKLAR


02/05/2016

Geliştirici ortam; içten denetimliliği artırarak bireyin öz potansiyelini ona tanıtıp, "kendini yaşamasını" sağlar. 

Kalıplayıcı ortam ise; dıştan denetimliliği artırarak bireyin kendi potansiyelini görmesine engel olmakta ve "kendini yaşamadan" ömrünü tüketmesine neden olmaktadır. 

İnsanın özgürlükleri kısıtlandığında kalıplayıcı ortama girmeye zorlanır. Sevilme, sayılma, güven, ait olma, ihtiyaçları doyurulmayan, sorumluluk verilmediği için başarılı ve mutlu kılınmayan çocuklar, kalıplar içerisine sokulmuş olurlar. 

Bu nedenle "aile ve okul", çocukların "sevgi, saygı, güven, ait olma ihtiyaçlarını doyurmalı, onlara sorumluluk" vererek başarılı ve dolaysıyla mutlu olmaları için çaba göstermelidir. 

Kalıplayıcı ortam çocukta; "Benim değerim yok, başkalarının beklentisini yerine getirirsem beni korurlar yoksa dışlanırım. Zaten onlar olmadan ben hiçbir işi başaramam" düşüncesini içselleştirir. 

Geliştirici ortamda yetişen çocuk ise; "Ben değerliyim. Ailemin ve okulumun bir parçasıyım. Davranışlarımı kendim yönlendirebilir, yapamazsam onlardan yardım ister ve alırım. Kendi başıma doğru kararlar alabilirim." şeklinde duygu ve düşünceleri içselleştirir ve bu ortamda yetişen kişi, "sonuçta kendini yaşar”.

Şüphesiz her ebeveyn çocuğunun mutlu olmasını, kendini gerçekleştirmesini ister. Duygularımızın ne kadar erken farkına varırsak, çocuklarımıza o denli yaklaşımımızın doğru olacağını düşünüyorum.

Zaman ve emek verip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.