UTANCA BOĞULMUŞ İÇ ÇOCUK


12/11/2016

Derin bir hüzün içerisindeyim.

Belki de sizlerde benimle aynı hissi paylaşıyor ve İstanbul Ümraniye de görev yapan ilkokul öğretmenin öğrencilerine karşı olan davranışı ve tutumu üzerinde düşünüyorsunuz. 

İstanbul Ümraniye de bir ilkokul öğretmeni ödev için tahtaya çıkardığı öğrencilerini başarısız oldukları gerekçesiyle tartaklıyor, tokat atıyor. Öğretmen öğrencilerine, ‘’aptal, gerizekalı, salak herif’’ diyerek öğrencileri üzerinde belkide yıllarca izi geçmeyecek ağır psikolojik yaralar bırakıyor. Anne ve babalar haklı olarak tepkili. Birçoğumuz ise sosyal medya aracılığı ile o öğretmene hakaretler yağdırıyoruz. Klavyede süren savaş birbirini suçlayan insanlar ile devam ediyor. İlkokula yeni başlamış heyecan dolu, öğrenme şevki dolu minik yüreklerin görmüş oldukları muamele karşısında elbette hiçbirimiz kayıtsız kalamıyoruz. 

İçimden düşünüyor ve kendime şu soruları soruyorum. 

Çözüm ve geliştirmenin değil şikayet ve öfke duygularının güçlendiği bir ortamda kafası kızan, içi sıkılan, ekonomik veya başka yönlerden daralan ve kendini güçsüz hisseden başka öğretmenlerin çocuklarımıza vereceği zararları nasıl önleyebiliriz?

Acaba kendimizi anlayıp geliştirerek, kendi yapabileceklerimizi kendi etki alanımız içinde en iyi şekilde yapma gayretini göstererek bu öğretmenin çocuklarımıza karşı geliştirdiği tavrı eğitim sistemimizdeki büyük açıklar açısından değerlendirebilir miyiz?

Öğrencilerine dayak atan öğretmene internetten hakaretler yağdırıp taşa tutmakla, o öğretmeni öfke çukurunda boğmakla eğitim sistemimizde farkındalık oluşturabilir miyiz? 

Sizlerin de düşüncelerinizi merak ediyorum. Eğitim sistemimizin zemininde sevgi, hizmet, yardımlaşma, insan onuruna saygı gibi temel evrensel değerler olsaydı ülkemizde olumlu anlamda ne gibi farklılıklar gözleyebilirdik…

Okuduğunuz ve katıldığınız için şimdiden teşekkür ediyor, sevgilerimi sunuyorum.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.