ÖĞRENCİLERİN KARNE STRESİ


12/01/2017

Birinci eğitim-öğretim döneminin sonuna gelirken bir öğrenci arkadaşım bana mail atmış. İsimini gizli tutarak bu maili sizlerle aşağıda paylaşıyorum. Okurken kendisinin duygu ve düşüncelerini içtenlikle aktardığını gördüm. Tüm anne-babaların bu mektubu okumasını çok isterim. Türkiyenin sağlıklı, uygar gelecek nesillerini; topluma yararlı, kendisi ile barışık, öğrenmekten ve üretmekten zevk alan insanlar olarak yetiştirmek adına velilerimizin tutumunun önemli olduğunu düşünüyorum. Sizlerinde bu konudaki görüş ve düşüncelerinizi paylaşmanızı arzu ederim. 

Emek ve zaman ayırıp bu konu hakkındaki düşüncelerini paylaşan anne ve babaların yorumlarını aşağıdaki linkte sizlerle paylaşmak istiyorum. Yapılan gözlemlerin bilgi açısından bizlere büyük zenginlik kazandıracağını düşünüyorum.

facebook.com/Dr.CigdemGulUgural/ÖĞRENCİLERİN KARNE STRESİ

Katıldığınız için şimdiden teşekkür ederim.Selam ve sevgilerimle.

“Merhaba. Sizin sayfanızda mektuplara yer verdiğinizi görünce bende içimi dökmek yazmak istedim. Özetlemeye çalışarak yazmaya gayret edicem. Eğitimimi önemseyen hatta çok fazla önemsediğini düşündüğüm bir ailem var. Önümüzdeki hafta karne alacağız. Sınavlarda 95 aldığımda kızan, hatta neden 100 almadın diyen bir annem var. Benim 100 alabilecek kapasitede olduğumu söylüyor. Neye ve kimse göre kapasite diye sorarsanız, hep kıyaslanıyorum. Çalışkan bir öğrenciyim, hayatın zorluklarının farkındayım. Anne ve babamın eğitimime harcadığı mali yükün de farkındayım. Ama beni bunaltmıyor değiller. Bunun için mi diyorum? Bazen istek kalmıyor içimde, kendime değil aileme mi okuyorum sanki. Başarı ile mi seviliyorum evet başarı ile seviliyorum. Ne acı değil mi? Çevremdeki arkadaşlarıma bakıyorum, bazıları benim gibi, bazılarının ailelerinin umrunda değil. Bi denge de olanına rastlamadım. Arkadaşlarla dertleşiyoruz. Sınav çıkışı da hep aynı kaygıyı yaşıyoruz. Korkuyoruz. Eve gidince kaç aldın sorusu, sonra istedikleri not olmayınca sen yapabilirdin cevabı ve bi tonla azar. İşte öğrencilerde bu psikolojideyiz.. Eğer yayınlarsanız bu mektubumu velilere sorar mısınız “Biz notlarımız kadar mı seviliyoruz, notlarımız kadar mı ailemizin başarısıyız? Başarılı çocuk mu sevilir? 95 iyi bir not değil midir? Notu ailem için mi kendim için mi alıyorum?” Benden bu kadar çocuklarınıza okul başarısı olarak bakmayın. Bizlere kaygı yaşatmayın. Umarım tüm kardeşlerimin sesi olabilişimdir. Saygılar.”

 

 

 
 


Link :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.