NEDEN DENEMEDEN KARAR VERİRİZ?


19/11/2016

Yaşamın içinde her gün kendimizi yeniden keşfederiz.

Farklı yönlerimizi görür ve üzerinde düşünürüz. Bazen duygularımızın farkında olmadığımız zamanlarda net ve kati oluruz. Hatta bu net ve katilik kararlarımızada yansır. Denemekten ve keşfetmekten uzak dururuz. Şimdi sizlerle kendi yaşamımdan bir örnekle sohbet etmek istiyorum. 

Sizlerde benzer şeyler yaşıyor musunuz, sizlerinde duygu ve düşüncelerinizi merak ediyorum. 

Eşimle bir pazar günü kahvaltı hazırlarken sahanda van otlu peynirli yumurta yapacağını söyledi. Van otlu peyniri biraz ekşi tattadır ve o bölgenin otları ile yapılmış bir peynirdir. Eşime direk “çok kötü olur, tavsiye etmem” dedim. Eşimde neden denemeden karar verdiğimi ve burada keşfetmemiz gereken birşey olduğunu söyledi. Birkaç saniye durdum ve düşündüm. Neden denemiyordum, denemeden karar veriyordum. Tadını dahi bilmiyordum. Eşim hazırladığında tadına baktım ve beğendim, gayet güzel olmuştu.

Çocukluğumuzda yaşadığımız olaylar bizi etkisi alır ve bilinçaltımızda derinlerde biryerlerde gizlenir adeta. Ta ki biz burada yerleşmiş olan duygumuzun farkına varana kadar. Benim çocukluğumda mükemmeliyetçi bir tavır ile geçmişti. Bu tavır yetişkinlik yıllarımda denemeden karar veren bir yapıya bürünmüştü. Çocukluk yıllarımda denememe ve keşfetmeme izin verilmediğinden dolayı, yetişkinlik yıllarımda da birşeyleri denemekten ve keşfetmek uzak duruyordum. 

Hayatı ancak yaşayarak ve keşfederek öğreniriz. Sanırım ardımızda bıraktığımız geçmişten adım attığımız geleceğe el uzatmalıyız. 

Okuduğunuz ve katıldığınız için şimdiden teşekkür ediyor, sevgilerimi sunuyorum.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.