KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK YÜREKLERİ


07/02/2017

Kadıköy'de ilkokul beşinci sınıf öğrencileri ile birlikteyim. Çocukların her biri birbirinden neşeli, enerjik, mutlu ve cıvıl cıvıl. Kalbim umut dolu. Sınıfın öğretmeni Leyla Hanım'ı yakından tanımak istedim. Ricamı kırmadı. Sahildeki bir çay bahçesinde buluştuk. Leyla Hanım Türkiye’nin en önemli konusunu; anne baba ve öğretmenlerin çocukları ‘’küçük insan’’ olarak görmeleri şeklinde algılıyor. Aramızda koyu bir sohbet başlıyor.

''Çiğdem Hanım, öğrencilerimin her biriyle sınıf arkadaşıyız. Çoğu şeyi onlarla konuşabiliyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. 

''Size ve o küçük insanlara ne mutlu Leyla Hanım. Sizi dinlerken ilkokul öğretmenimi hatırladım. Korkutarak, utandırarak terbiye etmeyi tercih ederdi. Öğrencileriyle bağırarak konuşan, çok sert tavırlı, hata kabul etmeyen ve cezalandırmayı seven bir adamdı. O yıl heceyi sökemediğim için sınıfta kalmıştım.''

''Çiğdem Hanım benzer tavrı meslektaşlarımda ve anne babalarda da görüyorum. Ama çocuklara daha beter etkiler yapan başka şeylerde var. Çoğu anne baba, anneanne ve dede çocuklara bu yaşta sipariş mesajlar veriyor ‘’doktor mühendis olursan seni takdir edeceğim’’ diyor. Hüzünleniyorum, içim acıyor.''

Kendisini dikkatle dinliyor ve Leyla öğretmenin söylediklerinin ne kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

''Leyla Hanım eklemek isterim. Öz torunundan okuyup, çalışıp, para kazanıp araba isteyen dede'ler dahi biliyorum. Mesele şu ki, şimdi burada size siz olduğunuz için değer veriyorsam siz bunu hissedersiniz. Şimdi burada sizden çıkarımdan dolayı size değer veriyorsam da içiniz bunu bilir. Çocukların içi bu durumu daha yoğun algılıyor ve yaşıyor.''

Bulutlar yükleniyor. Hafif bir çise atıyor. Çaylarımız gibi sohbette koyulaşıyor. Saatler sonra haftaya tekrar buluşmak üzere oradan ayrılıyoruz. Düşünüyorum, bir insanın kendi hayatında kendisi olarak varolabilme durumunu beyin takip ediyor. Tıpkı açlık, susuzluk gibi… Asık suratlı, bıkkın, öfkeli insanlar; kendi hayatında kendisi olarak varolabilmeyi hissetmiyor ve emin olun para bunun yerine geçmiyor.

Değerli okurlarım, sizlerinde bu konuda fikirlerini almak, gözlemlerinize farkedişlerinize tanık olmak isterim. Katıldığınız için şimdiden teşekkür ederim, sevgilerimle.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.