KORKU İLE SEVİLEN ÇOCUKLAR


24/04/2016

Merhaba değerli okurlarım,

Birkaç gün önce bir anne’den mail aldım. Mail’i okuduktan hemen sonra kendisine cevap yazarak izni üzerine sizlerle paylaşmak istediğimi belirttim. Umuyorum ki bu sohbet pekçok ailenin farkına varabileceği bazı temalar içeriyor.

“Sevgili Çiğdem hanım,
Bugün akraba ziyaretinde yaşadığım ve çok öfkelendiğim bir olayı size yazmak ve fikrinizi almak istedim. Oğlum 5 yaşında, oğlumla birlikte amcamlara akraba ziyaretine gittik. Halk arasında kupa vurmak diye birşey vardır, biliyor musunuz bilemiyorum ama. Kısaca yazayım, çay bardağına pamuk konur ve yakılarak sırta kapatılır. Orada bulunan akrabalardan birinin sırtı ağrıyormuş, amcamın eşide ona aynen bu anlattığım gibi kupa yaptı, ağrısı geçsin diye. Neyse esas beni öfkelendiren 5 yaşındaki oğlumu amcam öpmek için, "bak öptürmezsen sana da yapacak" diyerek oğlumu korkutarak öptü yani. O an birşey söyleyemedim, eve geldim içimdeki öfke büyüdü ve size sorup danışmak istedim, “ben neden engel olamadım”, “oğlum ne hissetti ve ben şuan ne yapabilirim.” Lütfen bu mektubumu yayınlayın minicik yavrularımızı kimse zorla öpmesin, öptürmeyelim.
Saygılarımla"

Değerli okurlarım,

Korku kültürü ile yetiştirilen bir toplum içinde; davranış ve tutumlar nesilden nesile yayılabilir diye düşünüyorum. Bu bağlamda farkında olmayarak düştüğümüz en büyük hata, çocuklarımızı korkutarak - sindirerek - istismar ederek sevmeye çalışmamız.
Sanırım, korku kültürü ile yetiştirilen bir toplum olmamızdan dolayı, çocuğun rızası olmadan ona birşey yaptırmanın psikolojik sonuçlarını farkedemiyoruz. Toplum olarak çocukları öpmeyi seviyoruz, ama çocuklar buna razı mı? Cevabını zaten bildiğimiz bu soruya rağmen; yetişkinler olarak çocuğun iç dünyasında iz bırakacak davranışlar sergilemek ne derece sağlıklı? Sizinde çevrenizde böyle insanlar varmı?

Sizlerinde bu konuda fikrini almak isterim. Sizlerin duygu ve düşünceleri benim için çok değerli. Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür eder, sevgilerimi sunarım.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.