KARDA OYNAYAN VE OYNAYAMAYAN ÇOCUKLAR


08/01/2017

İstanbul’un sokakları, parkları, bahçeleri bembeyaz karla kaplı. Tüm yıl kar topu oynamayı ve kardan adam yapmayı özleyen çocuklara Bebek parkında eşlik ediyorum. 

Çocuklarla karda yuvarlanıyor, kartopu oynuyor ve kardan adam yapıyoruz. Bu esnada Pazar yürüyüşünde olan bir aile yanımızdan geçiyor. Küçük kızları minik parmaklarıyla bizi gösteriyor ve anne baba'ya sesleniyor, ''Bende karda yuvarlanmak istiyorum, nolur bende oynayayım.''

Anne, hoşnutsuz bir şekilde bana ve yanımdaki çocuklara bakıyor. Baba o esnada cevap veriyor, ''Olmaz, üzerin kirlenir şimdi üstünü başını temizlemekle uğraşamayız.'' 

Küçük kız isyan ediyor, ağlıyor, hırçınlık yapıyor ama nafile. Hüzün ve burukluk içinde neşeyle çığlık atan çocuklara bakarak anne babasıyla Bebek parkı'ndan ayrılıyor.

Küçük kızın gözünden yaşama bakmaya çalışıyorum. Yıllar geçtiğinde belkide o an, küçük kızın içinde bir ukte olarak kalacak. Ama üzeri hep temiz pak kalacak.

Çoğu anne baba, ıslanmasından üşütmesinden endişe ederek tüm iyi niyetleri ile çocuklarını korumak istiyor. 

Düşünüyorum ve içimden, ''Yaşamda hiçbir şey mükemmel olmak zorunda değil'' diyorum. Bazen günü kaçırıyoruz, anı yakalayamıyoruz diye hissediyorum. Bu coşkuyu çocuklarla birlikte yaşamak insana çok iyi geliyor. Belki benimde çocukluğumda içimde kalmış olacak; bugün çocuklar gibi eğlendim. Herkese tavsiye ederim. 

Emek ve zaman ayırıp bu konu hakkındaki düşüncelerini paylaşan okurlarımızın yorumlarını aşağıdaki linkte sizlerle paylaşmak istiyorum. Yapılan gözlemlerin coşkulu bir yaşam adına bizlere büyük zenginlik kazandıracağını düşünüyorum.

facebook.com/Dr.CigdemGulUgural/KARDA OYNAYAN VE OYNAYAMAYAN ÇOCUKLAR

Sizlerinde bu konuda fikirlerini almak, farkedişlerinize tanık olmak isterim. Katıldığınız için şimdiden teşekkür ederim, sevgilerimle.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.