İÇ DÜNYAMIZA YOLCULUK


16/05/2016

Hepimizin içerisinde kendisini etkileyen pozitif veya negatif duygular vardır. Çoğu zaman iç dünyamızda kendimize ters gelen bir takım duygu ve düşünceleri görmezlikten geliriz. Bir nevi kendi kendimizi kandırırız. Bu durum, kaplumbağanın sırtındaki kabuğundan kaçmak için koşması ve kaçmaya çalışması gibidir. Görmezden geldiğimiz duygu ve düşüncelerimiz zamanla ruhumuzda derin yaralar açar. Kaplumbağanın yaptığı gibi sırtımızda heryere taşırız. 

Birey içgörüsünü artırabilirse, yani farkındalık düzeyini arttırır ve kendisi ile ilgili birtakım bilgilere ulaşabilirse; kendini keşfeder. Bu keşif belki zor gözükebilir, kolay olan tercih edilebilir. Ancak kişi o zaman kendi yaşamında kendisi olarak varolamaz. 

Peki nedir kendi yaşamında varolabilmek? Kendini gerçekleştirebilmek? 

Öncelikle kişi kendi içinde kendini işgal eden, kendine zarar veren duygu ve düşüncelerin farkına varmakla başlamalıdır. Daha sonra bu farkınavarışın getirdiği sorumluluğu üstlenmeli ve gerekeni yapmalıdır. Fark ettiği duygu ve düşüncelerin zemininde yatan sorunu çözdüğünde kendisi olma yolunda ilerleme kaydedecektir. Ruhundaki yüklerden kurtulabilir. Bunu yaşamdaki niyeti belirler. 

Kendimizi etkileyen güçlerin etkilerini görebilir, normal ile anormali ayrıştırabilirsek ve doğru ile yanlışı fark edebilirsek iç dünyamıza yaptığımız yolculukta kendimiz olabiliriz. 

Bu konudaki düşünce ve duygularınızı, fikirlerinizi paylaşmanızı yürekten önemsiyorum. Zaman ve emek verip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Selam ve sevgilerimle.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.