HER ÇOCUK BİR


28/04/2016

Çok kıymetli sevdiğim bir hocamın bir sözü var, "bir insanın çocukluğu anavatanıdır".

Çocukların sağlıklı gelişimi için deneme, keşfetme ve öğrenme fırsatı sunulması ve bunun için uygun koşulların oluşturulması gereklidir. 

Bireyselliğin önemsendiği kültürlerde, "bağımsızlık, girişimcilik, kişisel başarı ve yeterliliğin desteklenmesi" söz konusudur.

Bizim ülkemiz gibi toplumsallığı ön plana çıkaran kültürlerde ise "bağlılık, disiplin, otoriteye saygı ve kontrol mekanizmalarının" daha güçlü olduğu, çocuğun yetiştirilmesinde ebeveynin rolünün daha baskın olduğu, ebeveynin kısıtlayıcı, müdahaleci ve baskıcı olabilidiği görülmektedir. Ebeveynin farkına varmadan bu tarz bir tutum içerisinde olması çocuğun tüm yaşamını kapsayacak olumsuz bir etkiye neden olabilir.

Girişimde bulunması için çocuğa ortam sağlanılmalıdır. Bunun yanı sıra onu cesaretlendirmek, denetlemek yerine desteklemek, "çabasını takdir etmek", davranışlarının sonuçları ile başbaşa bırakarak içdisiplini kazanmasını sağlamak, sonuçlar üzerine yargılayarak güç mücedelesi yapmak yerine "akıl yürütmesine" ve "yüksek düzeyli düşünme becerileri" kullanmasına imkan vermek önemlidir. 

Çocuğa düşünmesi için zaman vermek başarısızlık halinde durumun telafisi için deneme fırsatı sunmak gereklidir.

Şüphesiz hepimiz çocuklarımızı önemsiyor, seviyor ve coşkulu, mutlu bir yaşam sürmelerini istiyoruz. Bunun için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın bireyselliğini destekleklemenin; özgüvenli bir birey olmalarında da etkisi olduğunu belirtmek isterim.

Zaman ve emek verip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.