HADİ HEPBİRLİKTE KENDİMİZİ KEŞFEDELİM


06/11/2016

Yaşamımızda nereden geldiğini anımsayamadığımız, hatırlayamadığımız duygularımız vardır.

Arkadaşımla yaptığım söyleşide henüz farketmemiş olduğumuz bazı davranışlarımızın kaynağını keşfetme fırsatı bulduk. Kendisininde izni ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

Arkadaşım her zaman "en iyi" ev hanımı ve ev sahibesi olmaya gerektiğinden fazla özen gösteren bir annesi olduğundan bahsetti. Ne zaman evlerine misafir gelse annesi evi dip bucak topluyor, her yeri çiçeklerle süslüyor, kusursuz olacak şekilde saçını yapıyor ve özenli yemekler pişiriyordu. Ancak misafir beklemediği günlerde, bunların hiçbirisini yapmıyordu. Bu iki durum arasındaki zıtlık o kadar büyüktü ki arkadaşım başkalarının kendinden daha önemli olduğuna inanmaya başlamıştı. O zamanlar belki altı ya da yedi yaşında iken, şunun farkına vardığı anı tamı tamına hatırlıyor: "Annem başkalarını memnun etmek için bu kadar çok çaba sarf ediyorsa, onlar kendisinden çok daha önemli olmalı, çünkü onlarla ilgilenmek için her seferinde neredeyse kendini paralıyor."

Çocuklar yetişkin olduklarında ebeveynlerini taklit etmeye devam edebilirler. Fark etmeden değer görme duygusunu iç kaynaklı olarak kendinden almak yerine, dış kaynaklı olarak takdir görme, beğenilme ile hissetme yoluna gidebilirler.

Değersizlik duygusu yaşayanlar, kendi gerçek benliğini kabul etmediğinden, gerçek dışı bir üstünlük düzeyine ulaşabilmek için çaba harcar ve enerjisinin çoğunu bu amaç için tüketir. Ne var ki, bu amaca ulaşmak için geliştirdiği yöntemler esneklikten yoksun olduğu için kendisini zamanla yorgun ve bitkin hisseder. 

Duygumuzun kaynağını keşfedebildiğimizde, özvarlığımızla değerli olduğumuzu hissettiğimizde içsel mutluluğumuz artar. Hadi hep birlikte kendimizi keşfe çıkalım..

Zaman ve emek verip okuduğunuz için teşekkür ederim. Sevgilerimle.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.