GÜNÜMÜZ İLETİŞİM VE İLİŞKİLERİ


09/06/2016

Bugün sizlerle günümüz iletişim ve ilişkileri hakkında sohbet etmek istiyorum.

Bazen çocukluk yıllarındaki arkadaşlıklarımı, özellikle ilkokul arkadaşlıklarımı düşündüğümde derin bir hüzün kaplıyor içimi. Hepimiz zaman zaman ilkokul yıllarındaki arkadaşlık ilişkilerimizi anımsarız. 

İlkokul yıllarında öğrenciler için öğle yemeği beslenme çantaları hazırlanırdı, bilmem hatırlar mısınız. Anımsıyorum da, öğle yemeklerinde okulun bahçesinde bir bankta tüm arkadaşlar biraraya gelirdik ve herkes beslenme çantasındakileri ortaya koyardı. Hepimizde standart zeytin, peynir, domates ve ekmek olurdu. Ama bir paylaşım içerisinde geçerdi. Annemin okula beni uğurlarken söylediği söz halen hafızamda; "arkadaşlarınla paylaş tamam mı kızım, birlikte yiyin". Okuldan eve döndüğümde beslenme çantamdakilerin bitmiş olması annemi mutlu ederdi. Yüzünde huzur ifadesi olurdu. Arkadaşlarım annemin kendi yaptığı zeytinlere bayılırlardı. Teşekkür eder, selam gönderirlerdi. 

Arkadaşlığın saf haliydi; beklentisiz, karşılıksız ve koşulsuzdu. Hepimiz birbirimizin özüne, kalplerine bakar değer verirdik. Köy çocuğuyduk, henüz televizyonla tanışmamış, dizi hiç izlememiştik. Kışın fırtınıları günlerde elektirik kesilirdi ve ödevlerimizi gaz lambası ışığında yapardık. Ama mutluyduk. 

Sizlerin bu konudaki fikir ve farkına varışlarınız benim için önemli. Siz değerli okurlarımın düşüncelerini almak sizlere danışmak istiyorum.

Şimdilerde birşeyler değişti sanki. Bazen iletişim ve ilişkilerde beklentinin hakim olduğunu, üstü kapalı kıyaslama yapıldığını, samimi ifadenizden "acaba benden ne isteyecek" tavrı çıkartıldığını gözlemliyor musunuz? Can cana bir iletişim ve arkadaşlık ilişkisi çocukluk yıllarında yapılabilirken, daha sonra neler değişiyor? Paylaşımlar gittikçe azalıyor mu? Arkadaşlar aslında birbirlerinin yüzüne söylemek istediklerini sosyal medya üzerinden mi iletişim kurmaya çalışarak söyleme gereği duyuyorlar?

Zaman ve emekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle.

~ Klinik Psikolog Dr. Çiğdem Gül Uğural ~Link :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.