ENERJİMDEN VE MUTLULUĞUMDAN KİMİ SORUMLU TUTUYORUM?


01/11/2016

Hepimiz zaman zaman hatalar yapar ve kendimize kızarız.

Kızdığımız noktalar da kendimizi affetmemiz, kendimize şefkat göstermemiz zor olur. İçine düştüğümüz sorundan kurtulmamız zaman alır. İki kez yaşadığım bir olayı örnek verip, kendime karşı değişen tavrımı ve bakış açımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sizlerinde bu ve buna benzer olaylar karşısındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

OLAY 1

Sabah kahvaltısından sonra bir fincan türk kahvesi içmeyi seviyorum. Kahvemi hazırlıyor ve o günkü programıma göz atıyorum. Bundan bir süre önce kahvemi yaptım ve çalışma ofisime geçtim. Kahvemi içerken nasıl olduğunu anlamadım ve bir elimle diğer elime çarptım. Kahve önce masama oradan da yerlere döküldü. Anlayacağınız her yer türk kahvesi oldu. Bir anda kendime öfkelendim ve, “beğendin mi yaptığını her yer kirlendi, temizle bakalım şimdi yaptığın gibi” diyerek içimden söylendim. Söylene söylene etrafı temizledim. O günün sonunda, gün boyuncada bu negatif etki alanının içinde kaldığımı farkettim.

OLAY 2

Kahvaltı sonrası türk kahvemi içiyor ve bir taraftan maillerimi kontrol ediyordum. Yine nasıl olduğunu anlayamadan bir elimle diğer elime çarptım ve kahveyi döktüm. Bu sefer eşimle bir an için gözgöze geldik. Birkaç saniye sonra kahkahalarla gülmeye başladık. Sakarlığım, nasıl olabiliyor da bu kez günüme neşe ve mutluluk katabiliyordu? 

Bu iki olay arasında ki farkı eminim ki sizlerde farkettiniz. İlk olayda kendime çok kızdım ve öfkelendim. Çünkü kahveyi döktüğüm anda çocukluğumla yüz yüze gelmiştim. Çocukluğumda benden mükemmel olmam beklenir ve hiçbir yeri kirletmemem istenirdi.

İkinci olayda ise bakış açım değişmişti. Mükemmelliyetçilikten sorumlu olmak yerine, kendim olarak gelişmenin önemini farketmiştim.

Hepimiz muhakkak gün içerisinde bu tarz olaylar yaşıyoruz. Gerek kendimizin, gerekse çocuklarımızın yaptığı yanlışlardan dolayı belkide mükemmelliyetçi bir tavır sergiliyoruz. Oysa hatalar ve yanlışlar da hayatımızın bir parçasıdır. Onlara geliştirici, öğretici ve eğlenceli açıdan bakabilmeyi farkedebilirsek eğer; yaşamda aşamayacağımız zorluk yok diye düşünüyorum.

Okuduğunuz ve katıldığınız için şimdiden teşekkür ediyor, sevgilerimi sunuyorum.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.