ÇOCUKLARLA İLETİŞİM


07/05/2016

Bir arkadaşımın ricası üzerisine sizlerle bir anımı paylaşmak istiyorum. 2 yıl önce bir kış günü arkadaşımı ve oğlu Mert'i ziyarete gittim. Mert 3 yaşındaydı. Evlerine vardığımda Mert ve annesi biraz gergindi. Mert salonda yerde oyuncakları ile oynuyordu ve hiçkimseyle iletişim kurmuyordu. Annesi Mert için endişeliydi. Kış ve hava soğuk olmasına rağmen Mert yazlık bir şort ve tişört giymişti. Annesi defalarca üzerini değiştirmesini söylemişti. Ben vardığımda diyalog yine tekrarlandı. Arkadaşım ayakta, Mert yerde oyuncakları ile oynuyordu. Anne; "Mert üzerini değiştirir misin, üşüteceksin, hasta olcaksın bak" dedi. Beden dili ve ses dili emir verir tarzda idi.

O an aklıma şöyle bir fikir geldi; Mert'in yanına oturdum. Arabaları ile oynayan Mert'e "bak benim üzerimde eşofman var, istersen sende eşofmanlarını giy birlikte bir takım olalım ve oyun oynayalım, ne dersin?" dedim. Mert yüzüme baktı, ayağa kalktı ve "benim odama gelir misin birlikte eşofman seçelim" dedi. Mert ile odasına gittik, özenle dolabından bana uygun eşofman takımı aradı ve buldu. Üzerine giydi, birlikte oyun oynadık.
Artık annenin Mert için telaşlanmasına gerek kalmamamıştı. Anne bana, "senin sözünü dinliyor, sen söyleyince yapıyor, yemekte yediremiyorum, seninle yemekte yiyor" dedi.

Bu konuda siz değerli okurlarımında fikrini almak isterim.
Sizlerin duygu ve düşünceleri benim için çok değerli. 

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür eder, sevgilerimi sunarım.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.