ÇOCUKLARDA VE YETİŞKİNLERDE EMPATİ


28/05/2016

Empati, kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısı ile bakabilmesi, onun duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlaması, zihninde oluşan bu anlayışı karşısındakine doğru bir biçimde iletmesidir.

Empati aynı zamanda davranışların altında yatan niyeti ve amacı daha doğru tahmin etmeyi sağladığı için, iletişim sürecinde yaşanan yanlış anlamaları en aza indirerek, yükleme yanlılıklarından kaynaklanabilecek saldırganlık davranışlarının da azalmasını sağlamaktadır.

Empatinin gelişimi bebeklikten itibaren doğal bir ilerleyiştir. Empatinin ilk belirtileri bebeklik dönemine kadar uzanmaktadır. Bir haftalık bebeklerin başka bebeklerin ağlama seslerine, ağlama ile tepki verdikleri görülürken, bilgisayardan verilen aynı şiddetteki ağlama sesine hiç tepki vermedikleri görülür. Yaşamın ilk haftasında bebeklerin bir diğerinin ağlamasına karşı üzütü ile ve ağlayarak karşılık vermesinin diğer bebekler karşısında sergilenen duygusal uyumun, empatinin ilk habercisidir.

1 yaşındaki bir çocuğun diğerinin sıkıntısını belki de onun ne hissettiğini daha iyi anlayabilmek için taklit etmektedir. Örneğin, bir bebeğin parmaklarını ağzına götürüp acıyıp acımadığına bakar. Annesinin ağladığını gören bir bebek ise hiç gözyaşı olmadığı halde gözyaşı silmiştir. Bu örneklerde görülen taklit, çocuklar 2,5 yaşına geldiklerinde ortadan kalkmaktadır. Böylece başkasının acısının kendilerininkinden farklı olduğunu anlamakta ve diğerlerini daha iyi rahatlatacak hale gelmektedirler.

6 yaş, bilişsel empatinin; yani olayları başkasının bakış açısıyla görme ve uygun bir şekilde davranabilme evresinin başlangıcıdır. 7 yaşında olan bir çocuk, okulöncesi dönem çocuklarına oranla diğer insanların duygularını anlamada ve üzüntüleri ile ilgilenmede daha yeteneklidirler. Bu dönemde büyük çocuklar üzüntülü olan bireyi rahatlamada veya onlara yardım etmede daha başarılıdırlar.

Buraya kadar bebeklikten çocukluğa empatiyi tanımladık ve gelişimini izledik. 

Siz değerli okurlarımın düşüncelerini almak sizlere danışmak istiyorum. Yorumlarınızı tek tek okuyor ve not alıyorum. Şimdiden emekleriniz için teşekkür ediyorum.

Empati yapabilir muyuz? Empati kabiliyetini kaybedenler nerede ve nasıl kaybediyor? Empati yapabilinler nasıl bir yaşam sürerler?

Sevgi ve selamlarımla

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.