ÇOCUKLARDA DOĞRUYU VE YANLIŞI KAVRAMA


23/05/2016

Ebeveyn çoğu kez farkında olmadan çocuğunu yalancılığa alıştırır. Telefona çağırılan anne yada baba, çocuğuna "Evde olmadığımı söyle" derse; çocukta yalanı normal bir şey olarak algılayacaktır. Bu ve buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür. Yalan öğrenilebilen bir davranış şeklidir. Çocuk sürekli yalan söyleyen bir ebeveynden yalan söylemenin son derece sıradan bir iletişim yolu olduğunu öğrenebileceği gibi, hiç yalan söylemeyen fakat aşırı eleştirel ve cezalandırıcı bir ebeveyn karşısında da yalan söyleme alışkanlığı edinebilir.

Yalanın rengi yoktur. Ebeveyn yalan söylemeyen çocuk için önce kendisi rol model olmalıdır.

Yetişkinler doğruluk konusunda iyi örnek olmalı, çevredeki yalancılık nedenleri ortadan kaldırmalı ve doğruluğun yararları gösterilmelidir.

Ayrıca ebeveynin sevgisinin doyuruculuğu tedavi edici bir unsur olduğu bilinmelidir. Çocuklar, sevgiye doyurulduğu takdirde yalancılık problemi de ortadan kalkacaktır.

Zaman ve emek verip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Selam ve sevgilerimle.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.