BİRBİRİMİZİ ÖTEKİLEŞTİRİYOR MUYUZ?


18/06/2016

Gün içerisinde belki birçok kez farkında olmadan birbirimize farklı bakış açıları ile bakıp yargılıyoruz, ötekileştiriyoruz.

İçimizdeki bir sistem bunu devreye sokuyor. Bazen sözlü, bazen sözsüz şekilde, bazen de beden dili ile gösteriyoruz.

Hepimizin yaşanmışlıkları ve öğrenilmiş davranışları var diye düşünüyorum. Bugün kendimden bir örnek vererek kendi özeleştirimi yaparak, sizlerle sohbet etmek istiyorum. Biliyorum ki, sizlerde bana katılacak, biraz üzerinde düşüneceksiniz.

Sanal ortamda hergün, her saat yeni paylaşımlar görmek, rastlamak mümkün. Ben biraz önce yaşadığım olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Haber kaynağımda bir paylaşıma şahit oldum. 

Çocuk gelişimi üzerine yazan bir arkadaşıma üzgün bir anne soru sormuş, “çocuğuna sürekli kızıp, bağırdığını ardından pişman olduğunu böyle davranmak istemediğini, kendisine yardım etmesini” istemiş. Arkadaşım çocukları önemseyen ve değer veren bir kişi. Soru soran annenin ismini gizli tutarak kendi etki alanındaki kişilere sormuş ve annenin yardım çağrısına kendi açısından bakmaya çalışmış. Ancak diğer annelere sorarken “hata nerede siz bulun, ben sizin için uzun süredir burada bilgi paylaşıyorum” diye yazmış. Benim gördüğümde ilk tepkim. Şöyle oldu; “aaaaa. Şimdi herkes anneye yüklenecek, ötekileştiriyor, farkında olmadan birde kızıyor. Buna hakkı yok. Anne öfkesinin farkında değil ki, öfkenin nereden geldiğinin anlaşılması ve annenin kendi iç dünyasında bunu çözmesi gerekir. Öncelikle anne çocuğa bağırmasının, kızmasının kendi iç dünyasında biriken öfke olduğunun farkında değil.” dedim kendi kendime…

Sonra biraz durdum ve üzerinde düşündüm. İlk önce kendimden utandığımı söylemeliyim, çünkü paylaşımı yapan arkadaşımın hiçbir kötü niyeti yoktu. Saf niyeti çocuklara yardımcı olmaktı. Okuduğumda ilk tepkim bir an için kızmak olmuştu. Ama kızmak yanlıştı, çünkü paylaşımı yapan arkadaşımda ötekileştirdiğinin farkında değildi. 

Gündelik yaşamda da karşılaştığımız sorunlar karşısında, yargılamadan kendimize süre tanıyıp, üzerinde düşünüp, iletişim ve ilişkilerimize bu çerçeveden bakmalıyız diye düşünüyorum. Önce kendi duygumuzu tanımakla başlayıp, daha sonra karşı tarafı anlamaya çalışmalıyız. Tek bir pencereden dar kalıplarla yaşama bakarsak; istemeden inciniriz ve incitiriz.. 

Sizlere sormak, danışmak istiyorum; yaşamınızda benzer şeyler yaşıyor musunuz? Üzerinde düşününce duygularınızın farkına varabiliyor musunuz? Nasıl bir tutum içerisinde olmalıyız ki, ötekileştirme olmasın?

Zaman ve emek verip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.