BİR OKURUMUN MEKTUBU


24/06/2016

''Sevgili Çiğdem Hanım, 

Evli bir çocuk babasıyım. Eşim ev hanımı, 15 yıllık evliyiz, oğlum 9 yaşında. Ben bir şirkette güvenlik görevlisiyim. Eşim beni hiç anlamıyor. Bu konuda size danışmak istediğim birkaç konu var. Eşimle ilk yıllardan bu yana hep tartışmalarımız oldu, ben alttan aldım. Üzerinde durmadım. Genelde susan taraf oldum. Eşimin anne ve babası zaman zaman aile bütçemize ciddi yardımlarda bulundular. Bir yandan evliliğimize, çocuk yetiştirme tarzımıza kadar karıştılar. Küfür yediğimiz, kovulduğumuz zamanlar da oldu. Hep görmezden geldim, büyüktürler dedim. Eşimle birbirimizi severek evlendik. Yıllar geçtikçe o ilk yıllarda tanıdığım insan değil artık eşim. Beni sürekli eleştiriyor. Eşim aynı zamansa temizlik ve titizlik hastası. Oğlum ve ben bu durumdan olumsuz etkileniyoruz. Onun bu davranışını normal bulmuyorum. Hatta bu ve diğer nedenlerden dolayı artık çok sık tartışıyoruz. İşten yorgun argın geliyorum, kafamı dinlemek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Saygılarımla.’'

Değerli okurlarım; sizlerin yorumlarınızı önemsiyor, duygu ve düşüncelerinizi fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Bu ve buna benzer konularda iletişim problemi yaşayan yüzlerce aile olduğunu düşünüyorum. Sizlerde benimle aynı düşünceyi paylaşıyor musunuz merak ediyorum.

Mektubu yazan beyefendi, son satırlarında eşinin aşırı titiz olduğundan bahsetmiş. Gerçek şu ki; bireyler özbenliğinden kaçıp, kendi psikolojik gerçeğinden uzaklaşmak ve iç dünyasının acısını unutmak için zaman zaman belirli bir duyguya saplanıp kalabilirler. Aşırı temizlik, titizlik gibi bazı duygular geliştirebilirler.

Ancak buradaki esas problemin aile içindeki sınırlar ve kurallar sorunu olduğunu düşünüyorum.

Öyle sanıyorum ki; kendi aile sınırlarımızı ve kurallarımızı çizemezsek bu ve buna benzer olayları yaşamak mümkün olabiliyor. 

Mektubu yazan beyfendiyi anlıyorum. Duygularını açıkça dile getirmesi ve çözüm arayışında bu mektubu yazmasından dolayı ayrıca memnun oldum. Çünkü durumu kabullenip, böyle gelmiş böyle gider tavrı geliştirmemiş. Araştırıyor, soruyor ve öğrenmeye çalışıyor. 

Zaman ve emek verip okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.