BİR ÇÖZÜM YOLU BULUNABİLİR Mİ?


13/10/2016

Bugün eşimle yaşadığımız bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bulunduğumuz site içerisinde araç ile azami hız 20 km ve kasisler var. Bu hız sınırının insanların güvenliği nedeniyle uyulması gereken önemli bir kural olduğu 100 metre ara ile tabelalarda yenileniyor. Arabamızla 20 km hız sınırında yol alırken arkamızdaki aracın şoförü veryansın korna çalmaya dahası hızını alamadığı için olsa gerek pencereden kafasını çıkarıp el kol hareketleri yapmaya başlıyor. Kurallara uymaya devam ederek ilerliyor ve park alanına yanaşıyoruz. Arkamızdaki araçta bulunan 60 yaşlarındaki karı koca yanımıza kadar geliyor ve şöyle bir diyalog yaşıyoruz: 

"Densiz herif! Hem yavaş gidiyor, hemde bizim parketmek istediğimiz yere parkediyorsun." 

Haliyle şaşırıyoruz. Eşim, her ne kadar, ‘’site içerisindeki güvenlik kuralları hepimizin güvenliği için. Bu kurallara uymamız gerekiyor, bizler bu kuralları uygulamazsak yetiştirdiğimiz çocukların kural tanımasını nasıl sağlayacağız?’’ diye soruyor.

Bunun üzerine çift daha da öfkeleniyor. Adam göz bebekleri öfke dolmuş ve ıslanmış bir halde eşimden kinayeli şekilde özür dilerken, kadın bana yöneliyor ve, "ayıp ayıp bir eşini susturamadın" diyerek söyleniyor ve oradan uzaklaşıyorlar.

Bu anı üzerine ülkemizdeki 2. sayfa haberleri aklıma düşüyor.

Her geçen gün daha öfkeli, tahammülsüz, kurallara karşı gelen, kurallara uyanlara karşı ise saldırganlaşan, ben merkezci bir toplum haline mi geliyoruz? Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm, sosyal alanlarda gözlem yapmaya çalıştığım bu konu üzerinde sizlerle sohbet etmek istedim. Sizlerin düşüncelerinizi merak ediyorum. 

Bir çözüm yolu bulunabilir mi? 

Okuduğunuz ve katıldığınız için şimdiden teşekkür ediyor, sevgilerimi sunuyorum.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.