ANNE BEN KENDİM YERİMTürkiye’de şubeler zinciri olan bir şirketin davetlisi olarak Bodrum’da katıldığım vakıf projesinin beşinci günündeyim. Yurtdışında yaşayan yabancı uyruklu anne babalar ve Türk anne babalarla sohbet ediyor iki farklı kültürün; çocuklarıyla geliştirdiği iletişime tanık oluyorum.

Öğle yemeği için büyük salona geçiyoruz. Çocuğunun özgürce kendi yemeğini yemesine izin veren onlarla büyük insan gibi sohbet eden anne babaları farkediyorum. Hemen yanımdaki masada bulunan 2 yaşındaki bir kız çocuğu diğer çocukları hayranlıkla izliyor sonra heyecanla annesine sesleniyor: ‘’Anne ben kendim yerim.’’ Anne oralı bile olmayıp duymamazlıktan gelince küçük kız babaya dönüyor, kendine inanan ve başarmak isteyen bir ses tonuyla tekrarlıyor: ‘’Ben kendim yerim.’’ Baba, küçük kızını görmezden geliyor.

İçimden düşünüyorum, şuan burada iki farklı ortam iki farklı gelecek bulunuyor.

Birinci gelecekte; anne baba çocuğuna: ‘’Bu hayatta sana rehberlik ediyorum, çünkü sen varsın sana güveniyor ve saygı duyuyorum’’ diyor. Bu gelecekte anne baba kendi çocuğunda kendi yaşantısını buluyor. Diğer gelecekte; anne baba çocuğuna: ‘’Bu hayatta seni yönlendiriyor ve kontrol ediyorum, çünkü sen yoksun yapabileceğine güvenmiyor ve saygı duymuyorum’’ diyor. Bu gelecekte anne baba çocuğunun yaşantısını kendi isteklerinin ete kemiğe bürünmüş şekli ile dizayn ediyor. 

Değerli okularım,

Bu sayfada yayınlanmış yazıların ve bu yazılara sizlerin yapmış olduğu yorumların, bu yorumlardaki gözlemlerin, keşiflerin; hem bizlerin hemde çocuklarımızın sağlığı ve geleceği adına özgür seçimler yapmamız açısından bir  dönüm noktası olabileceğine inanıyorum. Özgürlük seçim yapabilmek demektir, ancak farkında olmadıklarımızı seçmemiz olanak dışıdır diye düşünüyorum.

Bilime ve çocuklarımızın geleceğine hizmet etmek adına; bu yazıya yapılan yorumları aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

facebook.com//Dr.CigdemGulUgural/ANNE BEN KENDİM YERİM

Saygı ve sevgilerimle.

Not:

Bu projenin tüm ulaşım ve konaklaması, ülkesindeki çocukların yaşam tanıklığına önem veren misyonu ve yüreğinde taşıdığı güçle gönlüde ‘’gönüllü’’ olan bir vakfa aitti. Tüm vakıf ve şirket çalışanlarına; samimi duygularından dolayı teşekkür ve sevgilerimi sunuyorum.Link :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.