ANNE BABA KAVGALARI ÇOCUKLARI NASIL ETKİLER?


20/08/2016

Hangi yaşta olursa olsun çocuklar anne babasının birbirleri ile kavga etmesinden etkilenirler.

Çocuklar kaygı ve suçluluk hissine kapılırlar. Kaygının nedeni anne babanın farkında olmadan inciti ve şiddet içeren söz ve davranışlarına şahit olmaktır. Bu durum anne ve babanın koruma ve sevgilerine bağımlı olan çocuklar da olumsuz gelişime sebep olup daha derin izler bırakır. Çocuklar bu kavgaların kendileri yüzünden çıktıklarını zannederek suçluluk duyarlar. Bu doğru olmasa bile çocuklar sorumluluğun kendilerinde olduğunu düşünürler. 

Kavgaların öngörülmezliği, her an kavga olmasından korkan çocukların kaygı hissetmelerine ve sürekli tetikte yaşamalarına neden olur.

Bazen çocuklar anne ya da babanın tarafını tutarlar. Ebeveynler arasındaki bu tutum çocuklar için sağlıklı değildir. Çocuklar hem annelerinin hem babalarının sevgi ve desteğine ihtiyaçları vardır. Çocuklar anne ya da babadan birinin tarafını tutup diğerini reddettiğinde, o ebeveynden önemli değer ve beceriler öğrenme ve onunla özdeşleşme fırsatından yoksun kalırlar. Çocuklar bu durumda casusluk ve dedikodu yapmayı öğrenebilirler. Reddedilen ebeveyn ise; çocuğunu yanına çekmek için hediyeler alarak rüşvet vermek ve yalan söylemek zorunluluğu hissedebilir. 

Her ailede çatışmalar ve kavgalar olabilir ancak çocukların kavgalara şahit olmaması önemli bir unsurdur. Anne ve babanın özellikle bu konuda duyarlı olması gerekir. Şayet çocuklar kavgaya şahit oldularsa; anne babanın çocuklarla konuşup kavgadan onların sorumlu olmadığını, aile içerisinde böyle şeylerin olabileceğini ve aile olarak birbirlerini sevdiklerini söylemeleri önemlidir. 

Unutmayalım ki, davranışlar kelimelerden çok daha güçlüdür.

Zaman ve emek verip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.