AİLE İÇERİSİNDE SÖZÜ DİNLENEN ÇOCUKLAR


16/06/2016

Bugün bir arkadaşımı ziyarete gittiğim esnada tanıştığım bir öğretmenimiz Utku isimli bir öğrencisinden bahsetti.

Utku 6 yaşında, yüzme kursuna gelen öğrencilerden birtanesi idi. Hepsi birbirinden değerli, cıvıl cıvıl öğrencilerdi. 

Utku, özgüveni yüksek, sorumluluklarının bilincinde ve teknoloji konusunda meraklı bir genç arkadaşım. Kendisi ile tanıştık ve teknoloji üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Utku bana sosyal medya hesaplarının bilgisini paylaşıp arkadaşlık isteği gönderebileceğimi söyledi. İstersen seninle sosyal medyadan yazışırız, sohbet edebiliriz dedi. Çok mutlu oldum, bilgileri kendisinden aldım. 

Benimle hesaplarının bilgisini paylaşırken Utku şöyle bir şey dile getirdi; “Sen beni ekle, yalnız ben günde 1 saat internet kullanıyorum. Gördüğüm zaman isteğini kabul ederim.”

Peki dedim Utku neden 1 saat kullanıyorsun? Utku; “Bizim evimizin kuralları var, gündüzleri kurstayım, daha sonra arkadaşlarımla oynuyorum. Akşamları da anne ve babamla vakit geçiriyorum. Çünkü onlar gündüz çalışıyor, özlüyorum.”

Utku ile sohbet etmekten büyük zevk almıştım, kendisi bilinçli ve sorumluluklarının farkında, ne istediğini bilen, kendinden emin biriydi.

Utku ile sohbetimiz giderek derinleşti, akşamları ailesi ile nasıl vakit geçirdiklerini sorduğumda Utku; “Akşam 8’de tüm aile üyeleri akşam yemeğinde bir araya geldiklerini, yemekten sonra gün sonunda tüm aile üyelerinin günlerinin nasıl geçtiğine dair sohbet ettiklerini ve bir sonraki gün için planlarını paylaştıklarını” söyledi. 

Şimdi anlamıştım, Utku’nun neden sorumluluklarının farkında, özgüveni yüksek bir genç olduğunu. Çünkü ailesinde bir sohbet ortamı vardı, herkes birbirini dinliyor, değer veriyor ve önemsiyordu. Utku’ya sen çocuksun denmiyordu. Utku evin bir ferdi, bir bireyiydi.

Utku ile gelecek hafta yine yüzyüze sohbet etmek üzere vedalaştık. Anne ve babasına selam ve sevgilerimi gönderdim.

Sizlerin de fikirlerini almak, sizlere danışmak istiyorum. Aile ortamımız nasıl olmalı ki, çocuklarımız geleceklerini sağlam bir yapı üzerine kursunlar?

Saygı ve sevgilerimle.

Çiğdem Gül UğuralLink :

Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.