Hakkımda


Sadece çocuklarımızı değil, torunlarımızın anne ve babalarını da yetiştiririz.

Çiftçilikle uğraşan bir ailenin ikinci çocuğu olarak Antalya’da dünyaya gelmişim.

Çocukluğum doğal duygu, düşünce ve davranışlarımın ifadesinin yasak olduğu mükemmeliyetçilik ve denetlemeye önem veren bir aile ortamında geçti. Çok sonradan anladım ki; anne ve babam farkında olmadıklarının dahi farkında değillerdi, çocukluğumu doya doya yaşayamamıştım.

Kendi gerçeğimin hiçbir değeri olmadığını anlamaya başladığım o yıllarda benzer duyguları ilkokul 1. sınıfta da hissetmeye devam ettim. İlkokul hocamız korkutarak, utandırarak terbiye etmeyi tercih ederdi. Öğrencileriyle bağırarak konuşan, çok sert tavırlı, hata kabul etmeyen ve cezalandırmayı seven bir adamdı.

O yıl heceyi sökemediğim için sınıfta kaldım.

Ertesi yıl Bahar Hanım’ın sınıf öğretmenimiz olmasıyla yaşantımdaki herşey değişti. Bahar hocamızın sevgisi, ilgisi, şefkati ve ışıl ışıl parıldayan gözleri her sabah sınıfa girdiğinde:

‘’Çocuklar, siz önemlisiniz, ben burada olduğum için şükür duygusu içerisindeyim. İyi ki buradayım çünkü Türkiye’nin aydınlık geleceği sizsiniz ve ben öyle bir mesleğe sahibim ki; iyi ki öğretmenim. Çocuklar günaydın!... Ne güzel sizlerle olmak’’ diyordu.

Bahar hocam sayesinde heceyi hiç zorlanmadan kısa süre içerisinde söktüm. Bir öğretmenin sevgi, ilgi ve şefkatiyle küçük bir yüreğe dokunuşunun neler meydana getirebileceğine iç dünyamda tanık oldum. Artık çok okumak ve öğretmen olmak istiyordum. Ancak ailem benimle aynı düşüncede değildi. İlkokul’dan mezun olurken babam beni okutmama kararı aldı. Sonradan yakın bir arkadaşının ısrarlarına dayanamayıp Ortaokul’a kaydımı yaptırdı.

İç ilişkiyi hiç önemsemeyen, ama dış dünya ile olan ilişkiyi çok önemseyen bu çevrede yaşam kontrolümü ele alamadım. Babamın istediği bir Üniversite’den mezunu oldum ancak öğretmen olamadım.

Öğretmen olmak, minik yüreklere ve yaşamlara dokunmak yıllar boyu içimde buruk bir ukte olarak kalmıştı. Ta ki eşim ile karşılaşana kadar.

Bu dönemde eşim Uğur ile tanıştım ve evlendim. Uğur bana, ‘’neden olmasın’’ diyen; yaşamda herşeyin niyet ve sevgi ile mümkün olabileceğini gösteren kahramanım oldu. Beni, evliliğim ile, kendim ile, hayallerim ve yaşantım ile tekrar tanıştırdı.

Kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya karar verdim. 

United Kingdom (İngiltere - Birleşik Krallık) St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım.

Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum.

ABD'nin seçkin eğitim kurumlarının birinde Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanlığı akreditasyonunda Beslenme Tıbbı ve Gelişim Psikolojisi alanında doktora eğitimimi tamamladım.

Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım.

Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Çiğdem Gül Uğural


Çiğdem Gül Uğural Resmi Web Sitesi © YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu hükümlerince yayın yapan sitemizdeki her türlü içerik, yazılı izin almak ve ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.